18 września 2016, godz. 17.00  – Dmitry Shishkin (Rosja)

 

Jest laureatem VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Urodził się 12 lutego 1992 r. w Czelabińsku. Pierwszych lekcji fortepianu udzielała mu matka, nauczycielka i pianistka. Już jako niespełna dwulatek potrafił wykonać drobne utwory, w wieku trzech lat dał swój pierwszy koncert, a z orkiestrą wystąpił trzy lata później. Od czwartego roku życia kształcił się Szkole im. Piotra Czajkowskiego w rodzinnym mieście. Po pięciu latach wstąpił do moskiewskiej Szkoły im. Gniesinych i rozpoczął naukę pod kierunkiem Mikhaila Khokhlova. Od 2010 r. studiuje w tamtejszym Konserwatorium u Eliso Virsaladze. W tym samym roku zagrał na Placu Czerwonym dla publiczności i władz I Koncert Czajkowskiego z Orkiestrą Gnessin Virtuosi pod batutą Michaiła Chochłowa. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych:
 • Zwycięzca w kategorii fortepianu V Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków „Dziadek do orzechów” organizowanego przez kanał rosyjskiej telewizji Rossija (2004),
 • Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla młodych pianistów w Pekinie (2006),
 • Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marii Judiny w Sankt Petersburgu (2006),
 • Laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (2013),
 • Laureat II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Friuli-Wenecja Julijska (2014)[4],
 • Laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (2013),
 • Laureat II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Friuli-Wenecja Julijska (2014)[4],
 • Laureat II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego BNDES w Rio de Janeiro (2014)


 Występował z orkiestrami w całej Rosji, także z Moskiewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną czy z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej. Koncertował w Bułgarii, Niemczech, krajach byłej Jugosławii, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Austrii, Chinach, Brazylii i Polsce. Poza pianistyką z powodzeniem poświęca się też komponowaniu.